
Certificate energetice si pentru cladiri de birouri


Pe langa toate aspectele pe care le reglementeaza legea 159 /2013, care este in fapt completarea legii anterioare, 372/2005, sunt categorii si spatii care nu au nevoie de certificat energetic.
Putina lume stie ca daca in urma unei tranzactii imobiliare se incheie un contract de vanzare cumparare fara a se fi realizat un audit energetic de
unde sa fi rezultat un certificat energetic, acel contract poate fi lovit de nulitate! Atacat in instanta, contractul poate fi anulat pornind de la simplul fapt ca ca nu exista ” la dosar ” acest certificat energetic. Asa ca absolut toti cei care avem in intentie sa derulam tranzactii imobiliare este bine sa stim ce ne obliga legea cu privire la derularea unui astfel de audit.
Pe de alta parte, exista si o situatie cel putin ciudata, acum la peste un an de cand in mod efectiv certificatul energetic este obligatoriu in Romania: nu se cunoaste inca legea atunci cand vine vorba despre exceptii! Caci da, exista si exceptii de la regula! Nu pentru toate imobilele este obligatoriu auditul energetic, pentru ca nu este nevoie de certificat energetic. Certificatul energetic nu este necesar pentru cladiri si monumente protejate sau care fac parte din zone protejate. Deasemenea sunt exceptate de la obtinerea unui certificat energetic cladiri cu valoare arhitecturala sau istorică deosebita, pentru ca, daca acestora, li s-ar aplica cerinţele, li s-ar modifica în mod inacceptabil caracterul ori aspectul exterior. De asemenea, nu necesita certificat energetic nici clădirile folosite ca lacasuri de cult sau pentru alte activităţi cu caracter religios,nici cladirile provizorii prevăzute a fi utilizate pe perioade de până la doi ani, din zone industriale! Mai este o categorie, aceea reprezentata de ateliere si cladiri nerezidenţiale din domeniul agricol care necesită un consum redus de energie, pentru clădiri rezidenţiale care sunt destinate a fi utilizate mai puţin de patru luni pe an, pentru clădiri independente, cu o suprafaţă utilă mai mică de 50 de metri pătraţi.
Rusii ne taie gazele naturale din nou, in doar doua saptamani, de data aceasta cu un volum semnificativ de peste 13 procente, iar aceasta actiune cu multiple semnificatii, risca sa devina o situatie obisnuita! Ce este mai interesant in titlul acesta bombastic care ne indigneaza, ” rusii ne taie gazele naturale”, este ca de fapt aceasta actiune este parte dintr-un scenariu mai mare, care poate deveni periculos.
Gazele naturale sunt din nou o adevarata arma pe care Rusia o foloseste fara urma de sfiala, ba chiar ii angreneaza si pe unguri in jocul lor lipsit de scrupule. Volumul total al gazelor naturale rusesti din aceasta perioada este la un nivel foarte mic, sub 0.2 milioane de metri cubi pe zi.
Ca sa va dati seama care este adevarata dimensiune a problemei, prin comparatie, Romania produce pe zi circa 31 de milioane de metri cubi pe zi. Tragem de aici doua concluzii: una, ca intr-adevar rusii ne-au taiat drastic gazele naturale, iar a doua, ca totusi volumul lor scazut nu ne afecteaza foarte tare, judecand procentual, ca productia noastra este una importanta.
Comunicatul Departamentului pentru Energie nu are elemente care sa ne ingrijoreze cu adevarat, asa cum si ministrul delegat pentru Energie afirma ca ” trebuie sa incepem sa ne obisnuim cu sicanele celor de la Gazprom, ele nu ne afecteaza din cauza ca volumele pe care le importam sunt foarte mici, iar Romania este pregatita sa faca fata cu bine acestei ierni!”
Pe de alta parte, Ungaria a semnat prin Viktor Orban prim-ministrul de la Budapesta, un acord cu Rusia prin care se suplimenteaza volumele importante de la noul prieten de la Rasarit! Ba mai mult, ungurii sunt administratorii gazoductului prin care rusii ii alimenteaza si pe ucraienieni, cei cu care sunt in conflict deschis de mai multe luni. FGSZ, operatorul ungar de retele de gazoduct a declarat ca suspendarea pe un termen neprecizat a livrarii de gaze spre Ucraina s-a realizat pentru a satisface cererea crescuta din Ungaria. Evident, replica ucraienienilor prin vocea sefului de guvern de la Kiev a fost una dura, acuzandu-i si pe rusi si pe unguri ca vor sa ii congeleze.
Ceea ce este insa ingrijorator este mesajul de alianta intre Rusia si Ungaria, ceea ce nu tine doar de domeniul energetic, ci se poate extinde in zona geopolitica, iar Romania ar trebuie sa transpuna si in alte chei pasii razboinici ai vecinilor din est si vest de pe tabla de sah a energiei, in care oricand gazele naturale pot fi inlocuite cu vechile tipuri de amenintari cu caracter militar.