audit energetic cladiri

Certificate energetice si pentru cladiri de birouri

Inca de la inceputul intrării in vigoare a legii, site-ul nostru a venit in ajutorul consumatorilor cu informatii utile despre implementarea procedurilor de obtinere a certificatului energetic pentru cladiri de locuinte. Odata aplicata aceasta lege, a devenit imposibila tranzactionarea pe piata imobiliara fara certificatul care atesta clasificare energetica, realitate care nu a fost pe placul clientilor pe de o parte si agentilor imobiliari pe de alta parte. S-a perceput a fi o taxare in plus, peste atatea altele, considerandu-se intr-o buna masura inutila.audit energetic cladiri
In timp, obligativitatea ceetificatului energetic si a dovedit partile bune, acestea tinand de imbunatatirea conditiilor de viata ale celor care odata constientizati, ori au cautat proprietati reabilitate termic, ori au cumparat mai ieftin case cu indice scazut energetic, reusind ulterior reabilitarea din economiile realizate la achizitie.
Iata ca anul acesta a venit cu inca o noutate in domeniu: ordonanta de urgenta a Guvernului cu numarul 13 ( sa fie cu noroc), a extins obligativitatea certificatului energetic si in cazul tranzactiilor de cladiri destinate comertului, ori in cel a cladirilor de birouri. Este o modificare şi completare a Legii nr. 372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor, carea apărut în Monitorul Oficial, care se aplică de astăzi. Ba mai mult, afişarea certificatului energetic, devine obligatorie de astăzi pentru clădirile de comerţ sau cele de birouri, ori in cazul restaurantelor, iar cei responsabili trebuie sa fie foarte atenti pentru ca amenda in cazul nerespectarii acestei prevederi legale se poate ridica la 2500 de lei.
Revin si subliniez aceasta idee de final, daca pana acum doar cladirile de interes sau de utilitate publica aveau obligatia de a afisa in loc vizibil certificatul energetic, de anul acesta cladirile de birouri si cele destinate comertului au aceeasi obligatie care daca este respectata clientii vor fi corect informati, iar administratorii neamendati.

Un certificat energetic nu este obligatoriu in toate situatiile

Pe langa toate aspectele pe care le reglementeaza legea 159 /2013, care este in fapt completarea legii anterioare, 372/2005, sunt categorii si spatii care nu au nevoie de certificat energetic.

 

Ce spune legea despre cladirile care nu au nevoie de un certificat energetic

Putina lume stie ca daca in urma unei tranzactii imobiliare se incheie un contract de vanzare cumparare fara a se fi realizat un audit energetic de certificat energeticunde sa fi rezultat un certificat energetic, acel contract poate fi lovit de nulitate! Atacat in instanta, contractul poate fi anulat pornind de la simplul fapt ca ca nu exista ” la dosar ” acest certificat energetic. Asa ca absolut toti cei care avem in intentie sa derulam tranzactii imobiliare este bine sa stim ce ne obliga legea cu privire la derularea unui astfel de audit.

Pe de alta parte, exista si o situatie cel putin ciudata, acum la peste un an de cand in mod efectiv certificatul energetic este obligatoriu in Romania: nu se cunoaste inca legea atunci cand vine vorba despre exceptii! Caci da, exista si exceptii de la regula! Nu pentru toate imobilele este obligatoriu auditul energetic, pentru ca nu este nevoie de certificat energetic.  Certificatul energetic nu este necesar pentru cladiri si monumente protejate sau care  fac parte din zone  protejate. Deasemenea sunt exceptate de la obtinerea unui certificat energetic cladiri cu valoare arhitecturala sau istorică deosebita, pentru ca, daca acestora, li s-ar aplica cerinţele, li s-ar modifica în mod inacceptabil caracterul ori aspectul exterior. De asemenea, nu necesita  certificat energetic nici clădirile folosite ca lacasuri de cult sau pentru alte activităţi cu caracter religios,nici cladirile provizorii prevăzute a fi utilizate pe perioade de până la doi ani, din zone industriale! Mai este o categorie, aceea reprezentata de  ateliere si cladiri nerezidenţiale din domeniul agricol care necesită un consum redus de energie, pentru clădiri rezidenţiale care sunt destinate a fi utilizate mai puţin de patru luni pe an, pentru clădiri independente, cu o suprafaţă utilă mai mică de 50 de metri pătraţi.

Rusii ne taie gazele naturale din nou

Rusii ne taie gazele naturale din nou, in doar doua saptamani, de data aceasta cu un volum semnificativ de peste 13 procente, iar aceasta actiune cu multiple semnificatii,  risca sa devina o situatie obisnuita! Ce este mai interesant in titlul acesta bombastic care ne indigneaza, ” rusii ne taie gazele naturale”, este ca de fapt aceasta actiune este parte dintr-un scenariu mai mare, care poate deveni periculos.

 

Gazele naturale mai putine la noi si mai multe la unguri

Gazele naturale sunt din nou o adevarata arma pe care Rusia o foloseste fara urma de sfiala, ba chiar ii angreneaza si pe unguri in jocul lor lipsit de scrupule. Volumul total al gazelor naturale rusesti din aceasta perioada este la un nivel foarte mic, sub 0.2 milioane de metri cubi pe zi.gazele naturale Ca sa va dati seama care este adevarata dimensiune a problemei, prin comparatie, Romania produce pe zi circa 31 de milioane de metri cubi pe zi. Tragem de aici doua concluzii: una, ca intr-adevar rusii ne-au taiat drastic gazele naturale, iar a doua, ca totusi volumul lor scazut nu ne afecteaza foarte tare, judecand procentual,  ca productia noastra este una importanta.

Comunicatul Departamentului pentru Energie nu are elemente care sa ne ingrijoreze cu adevarat, asa cum si ministrul delegat pentru Energie afirma ca ” trebuie sa incepem sa ne obisnuim cu sicanele celor de la Gazprom, ele nu ne afecteaza din cauza ca volumele pe care le importam sunt foarte mici, iar Romania este pregatita sa faca fata cu bine acestei ierni!”

Pe de alta parte, Ungaria a semnat prin Viktor Orban prim-ministrul de la Budapesta, un acord cu Rusia prin care se suplimenteaza volumele importante de la  noul prieten de la Rasarit! Ba mai mult, ungurii sunt administratorii gazoductului prin care rusii ii alimenteaza si pe ucraienieni, cei cu care sunt in conflict deschis de mai multe luni.  FGSZ, operatorul ungar de retele de gazoduct a declarat ca suspendarea pe un termen neprecizat a livrarii de gaze spre Ucraina s-a realizat pentru a satisface cererea crescuta din Ungaria. Evident, replica ucraienienilor prin vocea sefului de guvern de la Kiev a fost una dura, acuzandu-i si pe rusi si pe unguri ca vor sa ii congeleze.

Ceea ce este insa ingrijorator este mesajul de alianta intre Rusia si Ungaria, ceea ce nu tine doar de domeniul energetic, ci se poate extinde in zona geopolitica, iar Romania ar trebuie sa transpuna si in alte chei pasii razboinici ai vecinilor din est si vest de pe tabla de sah a energiei, in care oricand gazele naturale pot fi inlocuite cu vechile tipuri de amenintari cu caracter militar.